Tips! Sara-dagen 25 mars 2023

Visar 0 svarstrådar
  • Författare
    Inlägg
    • #66363
      Tegsbiblioteket
      Deltagare

        Tips! På lördag den 25 mars är det dags för den årliga Sara-dagen i Umeå – med hundraårsfirande, i kärlekens tecken. Så här ser programmet för dagen ut:

        Sara-dagen 2023: Kärlek lever av att kärlek se
        lördag 25 mars kl. 13:00 – 16:00

        Sara-dagen 2023 uppmärksammar att Sara Lidman skulle ha fyllt 100 år i år med ett extra fylligt program.

        I år skulle Sara Lidman ha fyllt 100 år. Ett Shakespeare-citat hon ofta återkom till är jubileets rubrik – ”kärlek lever av att kärlek se”. Sara-dagen 2023 har temat kärlek, och antalet programpunkter är fler än någonsin när konferencier Sverker Olofsson leder oss genom dagen.

        Medverkar gör Annelie Bränström-Öhman, professor i litteraturvetenskap, Hanna Olsson, författare, Ulla Danielsson, Sara Lidmansällskapet, Bobo Lundén, konstnärlig ledare på Västerbottensteatern och Ellenor Lindgren, skådespelare. För musik står Nina Nordvall Vahlberg. Och så blir det prisutdelning, när Sara-priset 2022 överlämnas till Göran Greider, poet, författare och debattör.

        Arrangeras i samarbete med Sara Lidmansällskapet, Umeå Teaterförening och Folkuniversitetet i Umeå.

        Datum: Lördag 25 mars
        Tid: 13.00 – 16.00 (inklusive paus)
        Lokal: Vävenscenen, plan 1, Väven
        Biljetter släpps via Biljettcentrum.com den 26 januari.

        https://www.riksteatern.se/forening/umea-teaterforening/sara-dagen/

    Visar 0 svarstrådar
    • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.