Bokcirkel: Feelgoodsommar med Vännäs bibliotek

Författare: Vännäs bibliotek
Selektiva Selma av Josefine Sandblom
I detta forum förs samtalen om Selektiva Selma. Samtalsfrågorna fylls på här fyra torsdagar i rad med start 3 juni.
Du får gärna vara tydlig i dina inlägg med vilka frågor du svarar på genom att numrera dina svar men det är såklart inget krav. Svara på det sätt som passar dig bäst.
2021.06.03
1. Vad är ditt första intryck av Selektiva Selma? Något speciellt du fastat för som gör att du vill läsa vidare?
2. Under bokens första fjärdedel får vi stifta bekantskap med ett gäng olika karaktärer.
Beskriv gärna någon/några av dem kort! Vem gillar/ogillar du? Varför? Vilka känslor väcker de olika karaktärerna i dig som läsare?
En påminnelse om några vi fått möta: Selma, Fridolf, Alex, Eva-Lisa, Magnus och Gabriel. Fyll gärna på om jag missat någon som gjort ett intryck på dig!
2021.06.10
3. Har du stött på någon del i boken som fått dig att skratta rakt ut? Eller åtminstone dra mungiporna lite extra uppåt?
Citera gärna eller hänvisa till vilken sida och berätta varför!
2021.06.17 (Publicerat 2021.06.28)
4. Vad skulle du säga att Selektiva Selma handlar om? Vilka teman har just du fastnat för?
5. Kan du tänka dig att rekommendera boken till någon, eller har du kanske redan gjort det? Vem och varför?
2021.06.24 (Publicerat 2021.06.28)
6. Hur fick läsningen av Selektiva Selma dig att må?
7. Vidgade läsningen dina vyer på något vis? Nya insikter eller reflektioner? Är det något speciellt du tar med dig från berättelsen om Selma, Fridolf, Eva-Lisa och resten av gänget?
8. Sista frågan: Tycker du att Selektiva Selma hör hemma på Feelgoodhyllan? Varför/Varför inte?
2021.06.28 Avslutande hälsning från Vännäs bibliotek
Tack för härliga veckor med Selektiva Selma! Glöm inte bort att det är helt okej att svara på frågorna när som helst under sommaren även om cirkeln nu går vidare till nästa bok. Det är lite det som är poängen med att ha tre böcker i samma cirkel, samtalen får hållas levande hela långa sommarn ut 🌻
Du är varmt välkommen att haka på i efterhand!
- Detta ämne redigerades för 2 år, 3 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 3 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 3 månader sedan av . Anledning: Publicering samtalsfråga 1 och 2
- Detta ämne redigerades för 2 år, 3 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 3 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 3 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 3 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 2 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 2 månader sedan av .
- Detta ämne redigerades för 2 år, 2 månader sedan av .
Selektiva Selma av Josefine Sandblom
- Detta ämne har 14 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast för 2 år, 2 månader sedan av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.