På torsdag nästa vecka, klockan 17.30 återvänder jag till Akademibokhandeln Skrapan på Söder i Stockholm. Bokcirklar bjuder på författarsamtal och lästips inför sommarens förhoppningsvis lata dagar i hängmattan. Annika K, Nina Frid, Mikael Fant och Lina Forss kommer också att vara där så det känns som en happening i sig själv.
Jag filar fortfarande på mina lästips. Just nu är jag  – tack och lov – mer inne i en skrivar- än läsarfas, men några godingar ska jag hitta i bokhyllan åt er som kommer.
Imorgon ska jag berätta en större nyhet, men nu måste jag återvända till min tveksamma hjältinna i skogen, min smarta Emilia på jakt efter ledtrådar i spänstig kamp med Fredrik Gransjö och sist men inte minst min mördare. Mild eller brutal, det är frågan. Kunskapsbrist är spänningens moder.