Välj en sida
  • Anja posted an update in the group Group logo of Forumbibliotekens digitala salongForumbibliotekens digitala salong 6 år, 4 månader sedan

    I februari träffades 10 personer ur bokcirkeln på Fisksätra bibliotek och diskuterade Alice Munros genombrottsroman Tiggarflickan. Intressant i sammanhanget är att Munro själv döpte boken till Who do you think you are? men den amerikanska upplagan bytte namn till the Beggarmaid.

    Många i bokcirkeln tyckte att Alice Munro skriver fängslande, men alltför detaljrikt. Vi var också flera som tyckte att vi inte kom huvudpersonen Rose inpå livet, hon förblev ganska ”platt” och svår att förstå sig på. Men visst är boken ändå en intressant skildring av en kvinnas uppväxt och vuxenliv.

    Nästa vecka ses vi för att samtala om Arma människor av Dostojevskij.