Välj en sida
  • Nu har jag läst kapitel sju och åtta (framför brasan), det som jag fastnade mest för under den här läsningen var spekulation. När vi alla, i synnerhet ekonomerna själva) är överens om att systemet är oförutsägbart och irrationellt (tex sid 137 när en ekonom uttalar sig att kriser är omöjliga att förutse, det ingår i systemet att vi inte kan förutsäga sådant, varför låter vi den fria marknaden styra så viktiga saker som exempelvis priset på vår bostad? Varför har vi sådana strukturer och hur kan vi utmana dom?
     
    Jag ställer mig frågan varför många ser ett bostadsköp som en slags investering som ska generera mer pengar? Ett bostadsköp innebär för mig ett hem där jag kan trivas och förändra utefter mina behov. Där jag kan slå mig ner och veta att det är en trygg plats. Inte någonting som jag så fort det har stigit i ekonomiskt värde vill sälja och casha in på. Bostadskarriär, ett konstigt ord tycker jag. Kieolos skriver att ränta är att sätta pris på tid. Att ta ett lån och betala ränta är att köpa den tiden som det annars skulle tagit att spara/jobba ihop pengarna. Men när det gäller våra bostadslån finns sällan intentionen att betala tillbaka lånet, viss amortering kan ju ske, men jag tycker att jag var och varannan dag hör uppmaningar om att svenska folket borde amortera mer. Istället betalar vi räntan. Vi köper oss tid.
     
    Jag funderar också på vad som händer med landsbygden i Sverige, där priserna inte är tillräckliga höga för att marknaden/bankerna ska orka bry sig. För att köpa ett nyproducerat hus behöver du åtminstone en miljon för så myket kostar det att köpa fr husleverantören. Men huset kommer aldrig få det värdet på marknaden, det finns så många andra äldre hus runtomkring som kostar några hundratusen så det blir absurt att betala en miljon. Banken kommer därför aldrig bevilja ett lån på en miljon för den som vill bygga nytt på landet eftersom marknadsvärdet inte kommer landa där. Detta leder till att inga nya hus byggs och de som redan finns slits sakta men säkert. Hur väl man än sköter och renoverar sitt hus kommer man till en punkt då huset inte orkar mer, då det är dags för nåt nytt. Och eftersom man inte kontinuerligt byggt nytt så kommer alla hus mer eller mindre vara slut vid samma tidpunkt. Som att alla ens lampor går sönder vid samma tidpunkt, istället för en då och då och man hinner byta. Och vem vill flytta till en bygd där husen är slitna och inget nytt siktas? En ond cirkel. Marknaden säger att det är tillgång och efterfrågan som styr. Att landsbygden avfolkas beror på att få efterfrågar att bo där.
     
    Marknaden ställer sig inte frågan Vem ska producera all vår mat om alla bor i städer? Vad ska vi äta?Hur ska vi kunna fortsätta importera så mycket mat som vi gör idag när oljan sinar mer och mer? Den ekonomiska mannen tänker att det är bra att bönderna i Kenya odlar sockerärtor som säljs och flygs färska hit till väst, det bättrar på Kenyas BNP, istället för att bonden odlar mat till sin familj. Det syns inte i BNP, det måste ut på den öppna marknaden för att det ska räknas. Att sockerärtor är bland det enklaste att odla här i Sverige och att det vore så fantasiskt mycket bättre för klimatet att göra det, det är struntsamma. Tidigare i boken tog Kielos upp exemplet att det är dåligt för ett lands BNP om ekonomen gifter sig med sin hushållerska (då gör hon hemarbetet gratis..) men bra om ekonomen placerar sina föräldrar på vårdhem, det ökar BNP och det ger jobb i den formella sektorn, medan hushållsfrugans arbete räknas i den informella sektorn som varken ger pengar eller pensionspoäng. Det tycker jag är en mycket relevant fråga och jag undrar hur man som självhushållare kan förhålla sig till den. Någon som vet? Om jag lönearbetar och köper min mat på affären (ibland importerad från Kenya med flygplan) så hamnar jag inom det sociala skyddsnätet. Men om jag istället plcokar bort några mellanhänder och odlar min egen mat så hamnar jag utanför det sociala skyddsnätet till viss del. Jag kan få vård och skola, men min sgi sjunker drastiskt och några pensionpoäng blir det inte. Ser fram emot kommande kapitel!