Välj en sida
  • husse posted an update in the group Group logo of Den hemliga historienDen hemliga historien 12 år, 7 månader sedan

    Jag reagerar mot påståendet att boken skulle vara en deckare. En bok är ju inte deckare bara för att det förekommer ett mord. Å andra sidan behöver en deckare inte innehålla något mord.
    Det går ju att jämföra den här boken med Brott och straff. I båda fallen handlar det om skuld och rädslan för upptäckt. Eftersom jag bara är ungefär halvvägs i boken skriver jag inget mera för tillfället.
    Jag återkommer, när jag har läst ut den eller om jag kommer på något intelligent att säga.

    • Ja, visst är det vilseledande att kalla den deckare. Då blir läsupplevelsen fel från början, kanske särskilt om man just är ute efter en ”vanlig” deckare. Eller vad vet jag, jag läser sällan deckare. Kul att du är igång med läsningen, ska bli intressant att höra vad du tycker sen.